Glebogryzarka na małe powierzchnie

Na forach i grupach tematycznych dotyczących ogrodnictwa, które zresztą regularnie przeglądam, często padają pytania typu?

  • Jaką kupić glebogryzarkę?
  • Jak glebogryzarką polecacie na małą powierzchnię?
  • Jaką glebogryzarkę kupić do małego ogródka?

Po tak zadanym pytaniu, nawet osobie która orientuje się w temacie nie jest łatwo odpowiedzieć. Podczas uzyskiwania informacji na forum warto dookreślić kilka istotnych czynników. Dla jednej osoby mały ogródek to 80 metrów w kwadracie. Dla innej, ten sam okolicznik oznacza 40 arów. Warto podać kwotę do której się dysponuje. Czy glebogryzarka ma być z dodatkowym napędem. Współbieżna a może przeciw bieżna? Elektryczna czy spalinowa? Im bardziej doprecyzowane będzie pytanie, tym precyzyjniejszą odpowiedź można na nie uzyskać. Ogólnie na krajowym rynku jest bardzo dużo różnych dealerów, pośredników, sprzedawców internetowych. Którego wybrać? Jaką markę? Czy jest to ogólnie drogi sprzęt?

Glebogryzarka spalinowa

Glebogryzarka spalinowa do mały powierzchni, działek typu rodos, – Gdybym miał wskazać najlepszą?

Najlepsza z pewnością z oddzielnym napędem, mniej istotny jest kierunek. Przeciwbieżna, czy współbieżna obydwie są na tyle skuteczne że można nimi zrobić małe powierzchnie. Pracuje się nimi zdecydowanie łatwiej i przyjemniej niż maszyną przy której napędem są noże rozdrabniające. Wkłada się mniej energii. Koszt maszyny zaczyna się od dwa i pół tysiąca. Do małych powierzchni nie zalecam kupować droższej niż trzy pełne tysiące. Będzie to zbędny wydatek. Zanim jednak dokonamy zakupu warto się ogólnie zastanowić czy nie lepiej po prostu na jeden dzień ją wypożyczyć. Ewentualnie zlecić usługę specjaliście, który profesjonalnie wykonuje usługi glebogryzarką. Oszczędność może być naprawdę spora. Z doświadczenia wiem że glebogryzarkę na własnym ogrodzie używa się około dwa razy w roku. Przy czym czasami jest to dwie godziny a czasami sześć. Przyjmując jednak statystycznie pięć godzin razy dwa dni, daje nam łącznie….

Usługi glebogryzarką

oraz firma która takie prace wykonuje daje nam wygodę, i wolny czas. Który jak wiadomo jest największą wartością w życiu człowieka. W przypadku kupna, do kosztów zakupu maszyny należy doliczyć kilka innych drobnych dodatków.

Ogólne koszty:

  • Wymiana oleju w przekładni ok 50 zł
  • Wymiana oleju silnikowego (pierwszy raz po dziesięciu godzinach) a później co najmniej raz w roku ok 50 zł.
  • Wymiana świecy ok 25zł
  • Czyszczenie, regulacja gaźnika od 100 do 150 zł.

Licząc rozsądnie jest to około 300 zł rocznie na utrzymanie eksploatacyjne.

Raz na dwa trzy lata należy doliczyć wymianę paska. od 50 do 150 zł. Pomija sytuacje kiedy noże złapią w ziemi kamień lub korzeń i stępieniu lub uszkodzeniu ulegną noże maszyny. Do tego trzeba cały zestaw gdzieś przechować. Jeśli działka jest oddalona od miejsca zamieszkania trzeba czymś maszynę dowieźć. W przypadku glebogryzarki z napędem twingo raczej się nie sprawdzi. Najczarniejszy scenariusz to kiedy koledzy, sąsiedzi, znajomi dowiedzą się posiadanej przez nas maszynie i chcą ją pożyczyć. Sam miałem taką sytuację wiele lat temu. Pożyczyłem glebogryzarkę sąsiadowi. Ten pracując na nieznanym mu terenie uszkodził noże. Oddając mi maszynę nawet się na ten temat nie zająknął. Naprawa w serwisie z wymianą uszkodzonych części kosztowała około 400zł. Sąsiad nie tylko się nie poczuwał do naprawy ale nawet się na mnie obraził.

Za wykonaną robotę osoby i firmy świadczące usługi glebogryzarką Lublin jednorazowo biorą (w zależności od metrów) od 250 do 700zł. Cały problem z przechowywaniem maszyny, z utrzymaniem jej w nienagannym stanie zupełnie odpada. Zanim zdecydujesz się na zakup i wydanie 3 tysięcy oraz ponoszenia regularnych kosztów czy nie lepiej po prostu zlecić usługę lub wypożyczyć maszynę na dobę czy dwie w roku.